Ayak Sağlığında Topuk Çatlağı ve Bakımı

/ / Ayak Sağlığı & Varis

İnsanı gün boyu ayakta tutan ve günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemizi sağlayan ayaklarımız, vücut yükünü en çok taşıyan uzuvlarımız arasında yer alır. Tüm gün büyük bir baskıya maruz kalan ayaklarımızın sağlığı ve bakımı son derece önemlidir.

Ayak Sağlığında Topuk Çatlağı ve Bakımı

Ayaklarda pek çok farklı sorunlar meydana gelebilmektedir. Sebepleri, sıkı gelen ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, sürekli ayakta durmak gibi etmenlerdir. En sık görülen rahatsızlıklardan biri de topuk çatlağıdır. Hem estetik açıdan hoş durmamakta hem de ileri derecede çatlaklarda ciddi rahatsızlıklar görülmektedir. Çatlak araları derinleştiği zaman, bu çatlaklardan içeri derinin altına mikroorganizmaların girmesi çok kolay olur. İçeri giren mikroorganizmalar, ciltte hastalıklara yol açabilir.  Aynı zamanda topukta bulunan çatlaklar, uzun süre tedavi edilmezse, ayak ağrılarına da sebep olabilir. Topuk çatlağı ağrı ve acı hissi verdiği gibi, yürümede de zorluk çekmenize, hatta ayakkabı giyerken dahi rahatsızlık çekmenize sebep olabilir.

Topuk Çatlağı Ne Kadar Sürede Geçer?

Topuk çatlağı, düzenli bir şekilde takip edildiği zaman kısa sürede tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Piyasada topuk çatlakları için çok fazla çeşitte, ayak bakım cihazları, bakım kremleri, krem sonrası çorap gibi bakım setleri bulunmaktadır. Tedbir amaçlı olması için, çatlak ilerlemeden ve derinleşme meydana gelmeden, orijinal ürünleri kullanmakta fayda vardır. Kimyasal kremlerin yanı sıra, evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler de vardır. Örneğin, gece yatmadan önce ayaklarınızı yıkadıktan sonra, hakiki zeytinyağı sürebilir ve ardından bir çorap giyerek sabaha kadar yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ya da her banyonuzda topuk taşı ile ayaklarınızı yıkayabilir ve ardından krem uygulaması yapabilirsiniz.

Ayak bakımlarınızı evde yapabilirsiniz, ancak bu bakımlar geçici çözümler olabilir. Ayak bakım servisleri sizin için ideal bakımı uygular ve takip konusunda yardımcı olur. Eğer ayak bakımı yaptırmaya karar vermişseniz, seanslarınıza dikkat etmeli ve düzenli olarak bakımınızı yaptırmalısınız. Aksi takdirde topuk çatlağı tekrar edebilir. Ama seanslarınızı tamamlar ve düzeni devam ettirirseniz, çatlaklar tamamen ortadan kalkar.

Topuk çatlağınız düzeldiği zaman, ayaklarınız estetik olarak güzel bir görünüme sahip olur ve böylece istediğiniz kadar açık ayakkabı giyebilirsiniz.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI