Ayak Bakımı ve Ayak Sorunu Tedavileri

/ / Ayak Sağlığı & Varis

Ayaklarımız, gün içinde rolü en büyük olan organlarımız arasındadır. Gün içinde yoğun bir koşuşturmaya maruz kalarak; fazlasıyla yıpranırlar. Ayak sağlığı ve bakımı ne kadar kaliteli olursa, yaşamımız da o denli kaliteli olur. Zira yorgun ve ağrılı ayaklarla gün geçirmeyi kimse istemez.

Ayaklarda karşılaşılan en büyük problemlerden birkaç tanesi şunlardır:

  • Tırnak batmaları
  • Nasır oluşumları
  • Varis
  • Başparmak çıkıntısı
  • Topuk çatlağı

Tüm bu sorunların tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi sayesinde tedavileri de mümkündür.

Ayak Bakımı ve Ayak Sorunu Tedavileri

Batık Tırnak Tedavisi: Ayak parmakları ve tırnak yapıları düzensiz olan kişilerde çok sık rastlanılan bu sorun genel olarak ayak başparmaklarında görülen kızarma, yanma gibi semptomlarla ortaya çıkan bir sorundur. İşin uzmanları tarafından vakit geçirmeden tedavi edilmelidir. 3TO Tel Sistemi ve B/S Bant uygulaması ile tedavileri mümkündür.

Nasır Tedavisi: Ayak derisinde görülen ve sürtünmeden doğan deri yüzeyindeki kalınlaşma sonucunda oluşur. Nasırın ilerlemesine göre tedavi şekli de yön değiştirir. Kişiye özel tabanlıklar ve bunyon yardımı ile tedaviye destek olunur.

Başparmak Çıkıntısı: Adından da anlaşılabileceği üzere, başparmaklarda görülen bir deformasyon sonucu oluşur. Halluks Valgus diye bilinen anestetik tedavi yöntemi kullanılır. Ameliyat sonrası gece ateli ve parmak arası makara aparatı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Topuk Çatlağı Bakımı: Estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye sahip olmasıyla birlikte, ileriki durumlarda ciddi ağrılara sebep olabilen bir sorundur. Üst deri bakım cihazı ile temizlenerek ve ardından düzenli olarak bakım kremleri uygulanarak ilerleme durdurulabilir.

Genel olarak ayak bakımı, düzenli ve kaliteli bir bakım gerektirmektedir. Aksi takdirde geçici çözümler sadece zaman kaybına neden olur. Sizin de ayaklarınızda benzer sorunlar varsa bir an önce alanında uzman hekimlere danışıp gerekli tedaviyi almanızı öneririz.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI