Dudak Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Önemli Bilgi

/ / Anti-Aging & Gençleşme

Günümüzde en popüler estetik yöntemlerinden bir tanesinin de dudak dolgusu olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar bir kısım insan doğal dudaklarından memnun olup yaptırmaya karşı olduğunu savunsa da ince dudak sevmeyen birçok insan hiçbir şeyi umursamadan koşarak yaptırmaya gidiyor. İşte dudak dolgusu yaptırmak isteyenler için yaptırmadan önce bilmesi gerekenler.

1. Dudak Dolgusu Söylendiği Kadar Yapay Bir Görüntü Oluşturmaz

Aslında çevremizde çok fazla yapay dudak görmemizin nedenlerinden bir tanesi dudak dolgusu değil; mübalağayı seven insanlar. Dolgu yaptırmak isteyen kişi kendi dudak yapısını uygun ve yavaş yavaş ilerleyen bir değişim ile uzun vadede hayallerini süsleyen dudaklara sahip olabilir. Acele edersek bir anda yüklenme ile yapay bir görünüme sahip olmak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle sabırlı olmakta fayda var.

2. Dudak Dolgusunda Genelde Geçici Hyalüronik Asit Kullanılır

Hyalüronik asit; zaten vücudumuzda mevcut olan ve cilt hücrelerinin suyu tutmasını sağlayan bir maddedir. Dudağa enjekte edildiği zaman ise su tutarak dudağın dolgunlaşmasını sağlar. Birçok uzman vücuttan doğal yöntemler ile atılma özelliği taşıdığı için bu enzimi tercih etmektedir. Bazıları ise yarı kalıcı kimyasal ürünler kullanır. Eğer dudak dolgusu yaptırmayı düşünürseniz doktorunuza hangi ürünün kullandığını sorup bilgi almanız faydalı olacaktır.

3. Dolgunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Dolgunun kalıcılığı metabolizmanın hızına göre değişir. Ancak az önce yukarda bahsettiğimiz hyalüronik asit kullanılarak yapılan dolguların kalıcılığı daha kısadır. Bu hem maliyet hem de kullanım açısından dezavantaj gibi görünse de aslında dolgunun doğallığının en belirgin göstergesidir. Kullanım süresi metabolizmaya göre 4 ay ile 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

4. Eski Dudağımız Ne Zaman Geri Döner?

Enjekte edilen dolgu erdikten sonra dudak eski haline döner. Ama dudağın sarkması, bozulması ya da daha ince bir hal alması söz konusu değildir. İşlem yeterince başarılı yapıldı ise dolgu erise bile dudak eski halinden bir tık daha fazla dolgun kalmaya devam edecektir.

5. Beğenmezseniz Dudağınızı Eski Haline Döndürmek Mümkün

Dudak dolgusunu beş dakika içerisinde yok edecek enzimler mevcuttur. Doktorunuza memnun olmadığınızı söylediğiniz zaman bu enzimleri enjekte ederek sizi dolgularınızdan kurtarabilir ve eski doğal dudaklarınıza kavuşabilirsiniz.

6. Her Doktorun Kendine Özgü Tarzı Vardır

Bu işlemi yapan doktorların tıpkı birer ressam gibi hepsinin kendine özgü tarzları vardır. Bu nedenle eğer dudak dolgusu yaptırmayı düşünürseniz doktorunuzdan daha önce yaptığı işlemleri görmeyi talep ederek tarzı hakkında fikir edinmek beklentilerinize uyup uymadığını görmeniz açısından faydalı olacaktır

7. İşlem Sırasında Acı Duyulur Mu?

İşlem esnasında enzimler dudağa enjekte edilirken iğnelerin girişleri elbette ki acı verecektir. Ancak bu acı sinek ısırığı acısından öteye gitmeyecektir. Aynı zamanda işlem esnasında kullanılan uyuşturucu kremler sayesinde duyulan acı en aza indirgenecektir.

8. İşlem Sonrası Oluşan Görüntü Gözünüzü Korkutmasın

İşlem bittiği anda iğne travması adı verilen şişlikler meydana gelecektir. Buna ek olarak çeşitli morluklarla da karşılaşılabilir. Bu oldukça doğal bir durumdur. İşlem sonrası gördüğünüz görüntü sizi korkutmasın. Çünkü bu görüntü dudaklarınızın son hali değildir. Dolgunun tam olarak yerine oturması birkaç haftayı bulabilir.

9. İşlem Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusu işlemi yaklaşık 15 ile 20 dakika arası sürer. Herhangi bir zamanda gidip yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ilk 24 saat boyunca herhangi bir egzersiz hareket ya da makyaj yapmamaya özen göstermek gerekir.  İşlemden sonraki birkaç gün içerisinde çeşitli şişlik ve morluklar oluşabileceği için özel günlerde yaptırılmaması tavsiye edilir.

10. Dudak Dolgusu Kimlere Önerilmez?

Kalp, böbrek, şeker hastaları ile hamileler ve emziren kadınlara dudak dolgusu önerilmez. Sağlıkla ilgili her işlemde olduğu gibi dudak dolgusu yaptırmadan önce bir sağlık kontrolünden geçmek faydalı olacaktır.

11. Dudakları Dolgun Göstermenin Başka Yolları Var Mıdır?

Dudakları dolgun göstermenin elbette ki tek yolu dolgu değildir. Dudaklarının hacminden memnun olan ancak asimetrik problemleri olanlar için en uygun yöntem kalıcı makyaj olacaktır. Bu makyaj tüm dudağa uygulanabilir ve istenen bir renk tercih edilebilir. 2 yıla kadar kalıcılık sağlayan bir işlem. İşlem sonrasında her ne kadar rujlu bir görüntü oluşsa da zamanla bu görüntü soluyor ve dudak doğal bir görünüme kavuşuyor.

12. Dudağın Doğal Şeklini Korumak Mümkün Müdür?

Evet, dudağınızın doğal şeklinden memnunsanız doğal şeklini koruyarak sadece dolgunluk vermek mümkün. Şeklinden memnun olmayanlar için ise yeni bir şekil kazandırmak mümkün. Bu tamamen sizin tercihiniz.

13. Erkekler Dudak Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Güzellik denince ilk akla gelenler bayanlar olduğu için hep bayanları ele alıyoruz. O halde biraz da erkeklerden bahsedelim. Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen erkekler de yok değil 🙂 tabi ki erkekler de dudak dolgusu yaptırabilir. Çok ince dudaklara sahip olan veya asimetrisi bozuk olan erkeklerin dudakları da güzel bir görünüme kavuşabilir.

14. Dudak Dolgusu Yaptırırken En Çok Neye Dikkat Etmeliyiz?

Bu konuda en çok özen göstermemiz gereken nokta elbette ki doktor seçimi. Doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız işlem yaptıracağınız doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz. İşlem sonrasında tamamen çizgileri kaybolmuş ördek dudakları ile gezmek eğer hastanın talebi değilse doktor hatasıdır.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

YUKARI