KİMYASAL PEELİNG (CİLT SOYMA)

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal peelingte amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMALARI

• Yüzeysel Kimyasal Peeling

Meyve asitleri ile yapılan peeling yöntemidir. Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.

İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.

• Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

TCA - Trikloroasetik asit (10% - 35%) ve glikolik asitler yapılmaktadır. Ter bezleri, yağ bezleri ve kıl foliküllerinin bulunduğu dermisin derindeki tabakasında harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca güneşe maruz kalmış ciltte, özellikle yüzde, ellerde, ön kolda ve boyunda ortaya çıkan kanser öncesi bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir..

İşlem sonrası yüz kırmızı bir renk alır. Daha sonra cilt rengi kahverengiye doğru koyulaşır ve 2-3 gün içinde deri dökülmeye başlar. İyileşme süreci yaklaşık 1 hafta sürmektedir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cilt temiz tutulmalı, her gün birkaç defa yıkandıktan sonra nemlendirici bir pomad sürülmelidir.

• Derin Kimyasal Peeling

TCA (50%), Bakers, Fenol ve Jessner's solüsyonları ile yapılan peeling yöntemidir. Ciddi oranda soyulma gerçekleştirilmektedir. Akne ve sivilce izleri, skarlar, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Ağrılı ve acılı bir işlem olması nedeniyle lokal anestezi altında yapılır. İşlemden sonraki süreç oldukça ağrılıdır. Düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir. Yüzde 1 – 2 hafta devam eden şişlikler görülür. Yaklaşık 1 ay iyileşme süreci vardır ve kızarıklığın tamamen iyileşmesi 3 aya kadar sürebilir. Diğer kimyasal peeling yöntemlerine göre çok daha etkilidir ve etkisi uzun süre devam eder. Koyu tenli kişilerde muhtemel kalıcı renk açılması ihtimali dolayısıyla açık renk cilt yapısına sahip bireyler için daha uygun bir peeling yöntemidir.

Kimyasal Peeling Öncesi İncelenmesi Gereken Durumlar

- Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması
- Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu
- Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling
- Yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi
- Anormal skar oluşumu, keloid hikayesi ve geç yara iyileşmesi öyküsü
- Radyoterapi öyküsü
- Fitzpatrick deri tipi IV, V, VI
- Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması
- Antikoagülan kullanımı
- Yoğun sigara kullanımı
- Gebelik / emzirme
- Yoğun güneş ışığına maruz kalma riski
- Geçirilmiş cerrahi girişimler (en az 6 ay beklenmelidir)

Seans Süresi ve Seans Sayıları

Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 - 60 dk. sürmektedir.
Seans sayıları kişiden kişiye, vakaya ve uygulama türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama;
yüzeysel peeling uygulamalarında 2 - 4 hafta aralıklarla 4 - 8 seans,
orta derinlikte peeling uygulamalarında 2 - 4 ay aralıklarla 2 - 4 seans,
derin peeling uygulamalarında genelde tek seans yeterli olmaktadır.

Tedavi Öncesi Uyarılar

- Kimyasal peeling işleminden az 1 hafta öncesinden saç boyası ve perma yaptırılmamalıdır.
- Tedavi için mümkün mertebe bahar ve kış ayları seçilmelidir.

Tedavi Sonrası Uyarılar

- Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu hassasiyet mümkün mertebe 6 ay süreyle uygulanmalıdır. Bu süre boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır.
- İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.
- 2 - 3 gün sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Dudak ve göz makyajı yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Kimyasal peeling ağrılı / acılı bir tedavi midir?

Yüzeysel ve orta derinlikte peeling uygulamalarında tedavi sırasında ve sonrasında ciltte hafif ve orta şiddette yanma hissi oluşabilir. Acıyı azaltmak için anestezik kremler kullanılabilir. Derin peeling işlemi ağrılı ve acılı bir cilt soyma işlemidir. Tedavi lokal anestezi altında uygulanır. Tedavi sonrasında anestezik kremler ve ağrı kesicilerin düzenli kullanılması gerekir.

Kimyasal peelingin yan etkisi var mıdır?

- Ciltte kızarıklık ve cilt renginde açılmalar olabilir.
- Bazı durumlarda boyunda göz yaşı damlasını takiben peeling çizgisi oluşabilir.
- Hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar ve kimyasal yanık riski bulunmaktadır.

Danışma ve testler ücretli midir?

Hayır, dilediğiniz zaman randevu alarak uzmanlarımıza danışabilir, görüş ve ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Bizlere e-posta, telefon veya bizzat kliniklerimize gelmek suretiyle ulaşabilir, aklınıza takılan konularda bilgi alabilirsiniz.

Görseller

Henüz Kimyasal Peeling (Cilt Soyma) Hizmeti ile ilişkili görsel eklenmemiş...

Videolar

Henüz Kimyasal Peeling (Cilt Soyma) Hizmeti ile ilişkili video eklenmemiş...

Kimyasal Peeling (Cilt Soyma) / Fiyatlar

Tıbbi işlem statüsünde yer alan uygulama ve tedavilerin fiyatlarının web sitelerinde yer alması Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

Lütfen fiyat taleplerinizi telefon, e-mail ve iletişim formu yolu ile isteyiniz.

MayaBlog

Maya Estetik artık Bakırköy'de

Maya Estetik artık Bakırköy'de

SİTE EDİTÖR | 14.02.2014 16:30:29

Şubelerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Bakırköy şubemiz çok yakında hizmetinizde olacak... Bakırköy'ün en gözde alışveriş ve yaşam merkezi Capacity'nin tam karşısında Fişekhane Caddesinde..

Kadınlar Kulübü forumlarını Seviyoruz!

Kadınlar Kulübü forumlarını Seviyoruz!

SİTE EDİTÖR | 16.01.2014 13:40:51

Son zamanlarda kadınların en fazla zaman geçirdiği forum hangisi diye sorarsanız cevabı Kadınlar Kulübü forumları olacaktır.

Cilt lekelerinden kurtulmanın 7 yolu!

Cilt lekelerinden kurtulmanın 7 yolu!

MILLIYET.COM.TR | 15.01.2014 13:06:43

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik, kremlerin, serumların ve dermo kozmetik ürünlerin cilt lekeleri üzerindeki etkisini anlattı; Leke problemlerinden şikayetçiyseniz bakım yapmanın tam zamanı, çünkü en iyi sonucu alacağınız mevsim kış.Tüm Yazılar

Etiketler

Acısız Kimyasal Peeling Alsancak Cilt Soyma Alsancak Kimyasal Peeling Anadolu Yakası Cilt Soyma Anadolu Yakası Kimyasal Peeling Antalya Cilt Soyma Antalya Kimyasal Peeling Avrupa Yakası Cilt Soyma Avrupa Yakası Kimyasal Peeling Bakırköy Cilt Soyma Bakırköy Kimyasal Peeling Balıkesir Cilt Soyma Balıkesir Kimyasal Peeling Çapa Cilt Soyma Çapa Kimyasal Peeling Cilt Soyma Bilgi Cilt Soyma Çeşitleri Cilt Soyma Fiyatı Cilt Soyma Fiyatları Cilt Soyma Forum Cilt Soyma Hakkında Cilt Soyma Kampanyaları Cilt Soyma Kampanyası Cilt Soyma Kliniği Cilt Soyma Klinikleri Cilt Soyma Merkezi Cilt Soyma Merkezleri Cilt Soyma Ne Kadar? Cilt Soyma Öncesi Sonrası Cilt Soyma Paket Fiyatları Cilt Soyma Paketi Cilt Soyma Paketleri Cilt Soyma Seans Aralıkları Cilt Soyma Seans Süreleri Cilt Soyma Seans Ücreti Cilt Soyma Seans Ücretleri Cilt Soyma Tedavileri Cilt Soyma Tedavisi Cilt Soyma Ücreti Cilt Soyma Ücretleri Cilt Soyma Uygulaması Cilt Soyma Video Cilt Soyma Yapan Cilt Soyma Yaptıranlar Edremit Cilt Soyma Edremit Kimyasal Peeling En iyi Cilt Soyma En iyi Kimyasal Peeling Fatih Cilt Soyma Fatih Kimyasal Peeling İstanbul Cilt Soyma İstanbul Kimyasal Peeling İzmir Cilt Soyma İzmir Kimyasal Peeling Kimyasal Peeling Bilgi Kimyasal Peeling Çeşitleri Kimyasal Peeling Fiyatı Kimyasal Peeling Fiyatları Kimyasal Peeling Forum Kimyasal Peeling Hakkında Kimyasal Peeling Kampanyaları Kimyasal Peeling Kampanyası Kimyasal Peeling Kliniği Kimyasal Peeling Klinikleri Kimyasal Peeling Merkezi Kimyasal Peeling Merkezleri Kimyasal Peeling Ne Kadar? Kimyasal Peeling Öncesi Sonrası Kimyasal Peeling Paket Fiyatları Kimyasal Peeling Paketi Kimyasal Peeling Paketleri Kimyasal Peeling Seans Aralıkları Kimyasal Peeling Seans Süreleri Kimyasal Peeling Seans Ücreti Kimyasal Peeling Seans Ücretleri Kimyasal Peeling Tedavileri Kimyasal Peeling Tedavisi Kimyasal Peeling Ücreti Kimyasal Peeling Ücretleri Kimyasal Peeling Uygulaması Kimyasal Peeling Video Kimyasal Peeling Yapan Kimyasal Peeling Yaptıranlar Konak Cilt Soyma Konak Kimyasal Peeling Lara Cilt Soyma Lara Kimyasal Peeling Mecidiyeköy Cilt Soyma Mecidiyeköy Kimyasal Peeling Muratpaşa Cilt Soyma Muratpaşa Kimyasal Peeling Nişantaşı Cilt Soyma Nişantaşı Kimyasal Peeling Şişli Cilt Soyma Şişli Kimyasal Peeling Teşvikiye Cilt Soyma Teşvikiye Kimyasal Peeling

AKLINIZA TAKILAN BİR ŞEY Mİ VAR?

SOSYAL MEDYADA BİZ

  • g+
  • g+
  • twitter

REKLAM ALANI

MERAK ETMEDEN EDEMEDİK

Adettendir sorduk web sitemizi nasıl buldunuz?

Mükemmel

Ehh işte, idare eder

İçerik iyi ama tasarım yetersiz

Tasarım iyi ama içerik yetersiz

Fazla karışık, gezinmekte zorlandım

İğrenç ötesi

SOnUÇLAR